علم و ادب و هنر

روز و شب در طلب علم و ادب باش و هنر

آیا بازگشت نئاندرتال ها حقیقت دارد ؟!!


بازگشت نئاند رتال‌هاگویا هوس دانشمندان برای بازگرداندن  موجودات منقرض شده به زندگی تمامی ندارد چرا که این بار پای یکی از پسرعموهای خود ما را به وسط کشیده‌اند! 

 

ماجرا این است که جرج چرچ، متخصص شناخته‌شده ژنتیک در دانشگاه هاروارد دستورالعمل تولد یک بچه نئاندرتال را تدوین کرده است. ایده چهار مرحله‌ای او از ساختن دی ان ای مصنوعی نئاندرتال‌ها از روی نمونه‌های استخوان‌های کشف شده آغاز می‌شود. در مرحله بعدی او این دی.ان.ای را به یک سلول بنیادین وارد کرده و سلول‌های بنیادین را تبدیل به یک سلول بارور شده جنین انسان می‌کند. سپس این جنین را در رحم یک مادر داوطلب قرار داده و منتظر تولد او می‌شویم. این خبری است که این روزها دهان به دهان و وب به وب می‌چرخد و البته با کمی تحریف در تیتر با این عنوان: «پروفسوری از هاروارد دنبال داوطلب برای حمل و زایمان جنین می‌گردد».

«من ابدا چنین منظوری نداشتم. من گفتم شاید ممكن است چنین امکانی به زودی فراهم شود. بنابراین از حالا ما باید شروع به سخن گفتن در مورد آن کنیم.» این را جرج چرچ، همان پروفسور هارواردی می‌گوید که به خاطر کار‌های مؤثرش در پروژه ژنوم انسانی دانشمندی شناخته‌شده است و ادامه می‌دهد: «آنها برای هزاران سال است که منقرض شده‌اند و بنابراین می‌توانند کمی دیگر منتظر بمانند.»  بحث درباره این موضوعات بعد از آن بالا گرفت که نشریه آلمانی اشپیگل به اشتباه نوشت او از همین حالا به دنبال داوطلب می‌گردد. چرچ توضیح می‌دهد: «آنها منظورم را اشتباه برداشت کردند نه، من الان به دنبال داوطلب نیستم اما روزی ممکن است.» 

بازگرداندن نئاندرتال‌ها به زندگی مستلزم بازسازی توالی دی.ان.ای آنها به طور کامل است؛ کاری که با توجه به قدمت نمونه‌های به دست آمده بسیار دشوار است و تا به حال به‌طور کامل انجام نشده است. حتی پژوهشگران پروژه «ژنوم نئاندرتال» که از سال ۲۰۰۶/۱۳۸۵با هدف بازسازی کامل توالی دی.ان.ای نئاندرتال‌ها آغاز شده، هنوز موفق به انجام این کار نشده‌اند اما به پیشرفت‌های جالبی در این زمینه دست یافته‌اند و این امیدواری پدید آمده که به‌زودی ممکن است ما واقعا دی.ان.ای آنها را داشته باشیم. 

بازسازی نئاندرتال‌ها بحث‌های زیادی در محافل علمی به راه انداخته و مخالفت‌ها و موافقت‌های زیادی با آن شده است. نئاندرتال‌ها آن‌طور که تصور می‌شود اجداد کند ذهن و خشن و غیر متمدن ما انسان‌ها نیستند. آنها پسر عموی‌ها ما هستند که از مغزهایی قطعا بزرگ‌تر از انسان‌های مدرن برخوردار بودند. آنها شکارچیان ماهر دوران یخبندان بودند که بعد از پایان عصر یخ یعنی حدود ۱۲ هزار سال قبل به‌طور کامل منقرض شدند

طبقه بندی: علمی، زیست،
برچسب ها:نئاندرتال ها، بازگشت، موجودات منقرض شده، علم و ادب، علم و دانش، ادب، علم،
[ پنجشنبه 14 شهریور 1392 ] [ 01:58 ب.ظ ] [ پرفسور مهدی ] [ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات